201826.12
0

רשות המסים בודקת את הכנסות נהגי המוניות

הקדמה

לאחרונה התקיימה רפורמה בכל הקשור למחירי המוניות בנתב"ג, במסגרתה הוחלט כי במכרז שיתקיים יזכה זכיין בודד שיפעיל פלטפורמה משותפת שתרכז את כל המוניות שבאות לנמל – ללא קשר לתחנה אליהן הן שייכות. ובכך אמור להסתיים המונופול של תחנת המוניות "הדר-לוד" הזכיינית שמפעילה את שירות ההסעות מנמל התעופה ב-40 השנים האחרונות.

כמו כן נקבע כי הסעת נוסעים לא תוגבל יותר לתחנת מוניות אחת. בנוסף, ולאחר מאמציו של שר האוצר משה כחלון, תתאפשר הזמנת נסיעות מראש באמצעות אפליקציה ייעודית באמצעותה ניתן יהיה לקיים נסיעות משותפות ליעדים זהים ו/או קרובים ותובטח הנחה של כ-20% על תעריפי הנסיעה במוניות כיום.

במסגרת אותה רפורמה החליטו ברשות המסים בהנחיית מנהל הרשות, משה אשר, להגביר את פעילות האכיפה אל מול נהגי המוניות ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

המבצע שהתנהל

בהתאם לאמור, לאחרונה התבצעה פעילות ראשונית של יחידת ניהול ספרים ברשות המסים, כהכנה לפעילות רחבת היקף בקרב נהגי מוניות הנותנים שירותי הסעה לנתב"ג וממנו. לאור השינויים בתנאי הפעלת שירותי המוניות בנתב"ג בדקו מבקרי היחידה את ספרי העסק של  מספר נהגי מוניות. התוצאה העגומה הצביעה על ליקויים אצל כלל הנבדקים.

בדיקה זו העלתה ממצאים בעיתיים כאמור, כך למשל אחד מנהגי המוניות שנבדק ונתפס כשמיאן לרשום 120 ₪ בגין נסיעה, טען כי הנוסעים לא שילמו לו עדיין והוא צריך להחזירם, אולם כשהמבקרים ביקשו ממנו את הטלפון של אחד הנוסעים, הוא הודה שלא רשם. נהג נוסף שנצפה שעה שלא רשם הכנסה של 200 ₪  טען כי הוא עובד ימים ספורים ואינו מבין את המטריה. בדומה לאלה, שלושה נהגים אחרים שלא רשמו את נסיעת הביקורת טענו: "שכחתי", "אני שכיר ויצא לי מהראש" ו"אני מודה, כמה זה יעלה לי".

המבקרים היו "המומים" וגילו כי קיימת בעיה אכיפתית בענף זה שכן רבים מנהגי המוניות נתפסו בקלקלתם, תוך שהם ממציאים תירוצים מגוונים כאמור, אלא שאת רשות המסים לא מעניין סיפורים ומעשיות.

חשוב להזכיר כי רישום תקבול הינו חובה הכתובה עלי ספר ומופיעה בסעיף 145ב(א)(1) לפקודת מס הכנסה (להלן: "הפקודה"), בסעיף זה נקבע כי בעל עסק מחויב לרשום תקבול מיד עם קבלתו, הגם אם מדובר בעסקה מתמשכת, כמו כן בפרשת שירותי גרר נקבע כי ישנה חובה לרשום תקבול באופן מידי (ע"א 2334/90 שרותי גרר אזור בע"מ נ' פקיד שומה ת"א 3, מיסים ט/3 (יוני 1995) ). בפרשה זו דובר על אי רשום שיק דחוי שבהמשך אף קוזז מהשירות שניתן, אך הוכנס לספרים. בעניין זה נקבע  כי הבדיקה של הנישום תיעשה על-פי סבירות מעשיו ונקבע כאמור כי מוטלת חובה לרשום תקבול, כל תקבול, ובאופן מידי.

לקבלת ייעוץ ותיאום פגישה פנה אלינו כבר עתה לטלפון מספר: 04-8100170

(נכתב ביום 26.07.17)