201923.01
1

נפגעי עבודה בדרכם לעבודה

עב"ל 16857-11-16
עסקינן בערעור של המוסד לביטוח לאומי כנגד החלטתו של בית הדין האזורי הנוגע לסעיף 80-81 לחוק הביטוח הלאומי העוסקים בתאונת עבודה בדרך לעבודה.

עובדות המקרה

המדובר על אישה אשר הייתה נוהגת להגיע לעבודה ברכב ובאוטובוס לסירוגין, ביום 23/5/12 בדרך לעבודה, אך לא בתוואי הרגיל, עצרה הנתבעת לבדיקה אצל רופא אורטופד. לאחר הגיעה סמוך למקום עבודתה חנתה בחניון בו הייתה חונה מידי יום, והחלה ללכת לכיוון העבודה, או אז נפלה הגברת במעבר החצייה, אך המשיכה למקום עבודתה.
בית הדין האזורי קיבל את תביעתה של הגברת וקבע כי מדובר על תאונת עבודה בשל הסמיכות למקום העבודה ובשל העובדה כי גם אם סטטה מתוואי הדרך וחזרה אליו בכוונה להגיע לעבודה, מדובר על זיקה למקום העבודה.

טענות המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי טען כי המדובר במקרה שאינו עולה כדי פגיעה בעבודה, בשל העובדה כי כאשר ישנה סטייה מהמסלול בדרך לעבודה אין מקום להחיל את ההגנה בסעיף 80(1) לחוק, למעט שני מקרים, בהם תפילה והורדת ילד במסגרת חינוכית. עוד טען המל"ל כי תכלית הנסיעה של הגברת בעת יציאתה מביתה הייתה להגיע למרפאה ורק לאחר מכן לעבודה על כן זה מנטרל את העובדה שמדובר בנפגעת בדרך לעבודה. בטח כאשר ההפסקה אצל הרופא הייתה משמעותית ולא אינצידנטלית לדרך עצמה ובכך בעצם לא ניתן לרפא את הסטייה גם אם חוזרים לתוואי הדרך הרגיל לעבודה.

טענת הנתבעת

הנתבעת טוענת כי החשיבות היא תכלית הנסיעה, על כן ובשל העובדה כי במקרה דנן תכלית הנסיעה הייתה להגיע לעבודה, גם אם הייתה הפסקה בדרך ובטח כאשר היא חזרה למסלול הנסיעה הרגיל בדרך לעבודה.

הכרעת בית הדין הארצי

בית הדין הארצי קבע כי במקרה דנן אין מדובר בתכלית של נסיעה לעבודה אלא בתכלית של נסיעה למרפאה ומהמרפאה לעבודה, נקבע כי בבחינת תאונה שארעה לעובד בדרך לעבודה או בחזרה ממנה בשל "סיכוני הדרך", יש לבחון אם העובד היה במקטע דרך שחל עליו החוק, האם עובד היה בדרך מהמעון לעבודה. במקרה דנן נקבע כי סטיית הנסיעה למקום אחר במקום לעבודה, הינה בגדר מטרה עצמאית נפרדת, כך שלא ניתן לראות את הפגיעה בתאונה בדרך לעבודה.
נשאלת השאלה מה משקלה של המטרה האחרת בעטיה יצא העובד ממעונו, ככל שעוסקים במטרה אינצידנטלית להיותו בדרך לעבודה, הרי שהנטייה תהא לראות בנסיעה כנסיעה אחת, אך ככל שהייתה לו מטרה עצמאית נפרד, אין התאונה תהא בגדרה של תאונת עבודה.
במקרה של הנתבעת דנן נקבע שהסטייה לא הייתה אינצידנטלית להגעה לעבודה.


עינינו הרואות שבית הדין הארצי הפך החלטה מאוד ברורה של בית הדין האזורי ופירש את החוק בצורה שונה, על כן כאשר נפגעתם בעבודה עליכם לפנות באופן מידי לעורך דין אשר עוסק בתחום ויידע לנסח את הבקשה להכרה כתאונת עבודה כבר מתחילת ההליך.

ליעוץ ופגישה ראשונית ללא עלות פנה אלינו כבר עתה – 04-8100170