לקבלת יעוץ ותיאום פגישה

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

  בחינת קיומם של יחסי עובד מעביד

  הקדמה

  בפסיקת בתי הדין לאורך השנים התעוררו מחלוקת רבות על אודות העובדה האם אדם נחשב עובד לצורך דיני העבודה ובעצם כך זכאי להיות מוגן בהתאם לחוק. המבחן שנעשה לארוך השנים מושתת על מהות היחסים בין הצדדים ולאו דווקא בדל הכינוי שניתן לאותו אדם, כך שבעצם פלוני שמכונה עובד יכול להימצא ללא הגנה חוקית ואלמוני המכונה עובד קבלן או מיקור חוץ יכול למצוא עצמו ככזה שכן זכאי להגנה מעצם מהות היחסים אשר מקנים להעסקה אופי של עובד- מעביד.

  מבחני בדיקה לקיומם של יחסי עובד מעביד

  • מבחן ההשתלבות במפעל: במבחן ההשתלבות בתי הדין בוחנים שני פנים, שלילי וחיובי, . הפן החיובי בודק את היותו של העובד חלק ממפעל יצרני כאשר אין בלתו, דהיינו אדם ייחשב כעובד כאשר המפעל נשען עבודתו והפסקתה תגרום להפסקת העבודה במפעל, ברור כי בג"כ מפעל מבוסס על מספר רב של עובדים אבל השאלה היא האם עבודתו של העובד נחוצה להמשך הייצור או שבעצם הוא גורם חיצוני ומשלים למפעל כמו נותן שירותי חשמל חיצוני.
  • הפן השלילי מבוסס על העבודה שהאדם בעובד אינו בעל עסק עצמאי חיצוני אשר נותן שירות למפעל כמעטפת חיצונית, גם אם מדובר בגורם חשוב עבור המפעל. בעניין זה שאלות הפתח הינן האם העובד נתון לשליטה ופיקוח של המעביד, כך שבצעם עובדת היותו נותן שירותים לאנשים נוספים או עובד מהבית אינה גורעת לעיתים מהיותו עובד.
  • מבחן כלי העזר לביצוע העבודה: במקרים מסוימים ישנם נותני שירותים אשר משתמשים בכלי עזר כגון משאית או דחפור, על כן בעניין זה ניתן להיעזר במבחן לבדיקה בבעלות מי כלי העזר ומה גובה ההשקעה והאם היא עיקרית או טפלה לביצוע העובדה, כך ככל שההשקעה גבוה יותר וההישענות על כלי העזר היא קריטית ככל הנראה מודבר בעסק עצמאי גם אם מדובר בנהג הסעות אשר נותן שירות רק לחברה אחת.
  • מבחן הקשר האישי: מבחן הבודק את הקרבה בין הצדדים ועד כמה מדובר ביחסים אישיים, ראוי לציין שלא כל יחסים אינטימיים יובילו למסקנה שאכן מדובר ביחסי עובד מעביד. כך למשל הזכות להעביר את העבודה לאדם אחר בדרך כלל שוללת את יחסי העבודה למעט מקרים בהם אדם נעזר במחליף באופן שולי.
  •  צורת תשלום השכר: בדרך כלל, יחסי עובד מעביד כוללים חובה של העובד לשלם משכורת עבוד העבודה, חשוב לציין כי תלוש משכורות או חשבונית מס אינם מעידים על היות האדם עובד או לא.
  • ניכוי מס הכנסה ותשלומים סוציאליים: ניכוי מס הכנסה במקור או תשלומים למס הכנסה  מע"מ וביטוח לאומי יכולים להעיד על עובדת היותו של עובד שכיר או עצמאי, אך אין בהם לשלול או לקבוע כי מדובר בעובד שכיר.

  לסיכום

  משרדינו, משרד חיים ברוטמן, מתמחה בדיני עבודה ואנו נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה משפטית הנוגעת לסכסוך עבודה עם העובד או עם המעסיק.

  ליעוץ ראשוני ללא עלות פנו אלינו כבר עתה 04-8100170

  לקבלת יעוץ ותיאום פגישה

  השאירו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט