לקבלת יעוץ ותיאום פגישה

השאירו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

  עבודה בוולט – זכויות עובדים

  לאחרונה, פורסם באמצעי התקשרות כי חברת ולט אנטרפרייזס ישראל בע"מ העוסקת במתן שירותי שליחים אינה משלמת לעובדיה זכויות סוציאליות. למעשה החברה טוענת שמדובר בעובדים "פרילנסרים" או עצמאיים" אשר אינם זכאים לתשלום זכויות סוציאליות.

  אנו סבורים כי במידה ומקרה מסוג זה יגיע לפתחו של בית הדין לעבודה ישנה סבירות גבוהה כי יקבע שהשליחים הם עובדים של וולט ומגיעות להם זכויות סוציאליות.

  כדי לבאר את הנושא להלן המבחנים הכללים החלים בפסיקת בתי הדין לעבודה אשר מהווים כלי עזר לבחינה האם מתקיימים בין העובד והמעסיק יחסי עבודה המוכרים לצורך זכאות לזכויות:

  בחינת קיומם של יחסי עובד מעביד:

  המבחן שנעשה לאורך השנים מושתת על מהות היחסים בין הצדדים ולאו דווקא בשל הכינוי שניתן לאותו אדם, כך שבעצם פלוני שמכונה עובד יכול להימצא ללא הגנה חוקית ואלמוני המכונה עובד קבלן או מיקור חוץ יכול למצוא עצמו ככזה שכן זכאי להגנה מעצם מהות היחסים אשר מקנים להעסקה אופי של עובד- מעביד.

  מבחן ההשתלבות במפעל: במבחן ההשתלבות בתי הדין בוחנים שני פנים, שלילי וחיובי . הפן החיובי בודק את היותו של העובד חלק ממפעל יצרני כאשר אין בלתו, דהיינו אדם ייחשב כעובד כאשר המפעל נשען עבודתו והפסקתה תגרום להפסקת העבודה במפעל, ברור כי בד"כ מפעל מבוסס על מספר רב של עובדים אבל השאלה היא האם עבודתו של העובד נחוצה להמשך הייצור או שבעצם הוא גורם חיצוני ומשלים למפעל כמו נותן שירותי חשמל חיצוני. במקרה של וולט דומה כי עבודת השליחות של העובד המסוים נחוצה להמשך השליחות.

  הפן השלילי מבוסס על מבחן האם האדם שעובד אינו בעל עסק עצמאי חיצוני אשר נותן שירות למפעל כמעטפת חיצונית, גם אם מדובר בגורם חשוב עבור המפעל. בעניין זה השאלה היא האם העובד נתון לשליטה ופיקוח של המעביד, כך שבצעם עובדת היותו נותן שירותים לאנשים נוספים או עובד מהבית אינה גורעת לעיתים מהיותו עובד – גם במקרה זה ניתן לצלוח את המשוכה ולטעון שהשליח נתון למרות וולט, הם יכולים להעניק לו עבודה או לא. הם יכולים לטעון כנגדו בטענות וכדומה.

  מבחן כלי העזר לביצוע העבודה: במקרים מסוימים, ישנם נותני שירותים אשר משתמשים בכלי עזר כגון משאית או דחפור, על כן בעניין זה ניתן להיעזר במבחן לבדיקה בבעלות מי כלי העזר ומה גובה ההשקעה והאם היא עיקרית או טפלה לביצוע העובדה, כך ככל שההשקעה גבוה יותר וההישענות על כלי העזר היא קריטית ככל הנראה מודבר בעסק עצמאי גם אם מדובר בנהג הסעות אשר נותן שירות רק לחברה אחת. במקרה זה אכן ישנה בעיה כי ככול הידוע למשרדנו "כלי העזר" הוא בבעלו "העובד" ואולם זה אינו מבחן שאין בלתו והוא לא מצטבר, הכל נגזר מעקרונות יסוד ואנו סמוכים ובטוחים כי ניתן להתגבר על מבחן זה.

  מבחן הקשר האישי: מבחן הבודק את הקרבה בין הצדדים ועד כמה מדובר ביחסים אישיים, ראוי לציין שלא כל יחסים אינטימיים יובילו למסקנה שאכן מדובר ביחסי עובד מעביד. כך למשל הזכות להעביר את העבודה לאדם אחר בדרך כלל שוללת את יחסי העבודה למעט מקרים בהם אדם נעזר במחליף באופן שולי.

  צורת תשלום השכר: בדרך כלל, יחסי עובד מעביד כוללים חובה של העובד לשלם משכורת עבור העבודה, חשוב לציין כי תלוש משכורות או חשבונית מס אינם מעידים על היות האדם עובד או לא.

  ניכוי מס הכנסה ותשלומים סוציאליים: ניכוי מס הכנסה במקור או תשלומים למס הכנסה  מע"מ וביטוח לאומי יכולים להעיד על עובדת היותו של עובד שכיר או עצמאי, אך אין בהם לשלול או לקבוע כי מדובר בעובד שכיר.

  לסיום, יצוין כי זו אינה רשימה סגורה ולכן כדי לקבל את הזכויות המגיעות לכם יש להיעזר בעורך דין העוסק בדיני עבודה – פנו אלינו עובדי וולט ואנו נשמח לסייע לכם

  לקבלת יעוץ ותיאום פגישה פנה אלינו כבר עתה לטלפון מספר: 04-8100170

  לקבלת יעוץ ותיאום פגישה

  השאירו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

   פרסום עורכי דין באינטרנט פרסום עורכי דין באינטרנט