201923.01
1

פציעה בדרך לעבודה

עב"ל 16857-11-16

עסקינן בערעור של המוסד לביטוח לאומי כנגד החלטתו של בית הדין האזורי בנוגע לסעיפים 80-81 לחוק הביטוח הלאומי העוסקים בתאונת עבודה בדרך לעבודה.

עובדות המקרה

המדובר על אישה שנהגה להגיע לעבודה ברכב ובאוטובוס לסירוגין. ביום 23/5/12 בדרך לעבודה, אך לא בתוואי הרגיל, עצרה הנתבעת לבדיקה אצל רופא אורטופד. לאחר הגיעה סמוך למקום עבודתה חנתה בחניון בו הייתה חונה מידי יום, והחלה ללכת לכיוון העבודה, או אז נפלה הגברת במעבר החצייה, אך המשיכה למקום עבודתה.

עקב פציעתה הגישה תביעה לבית הדין לעבודה אשר קיבל את תביעתה של הגברת וקבע שמדובר על תאונת עבודה בשל הסמיכות למקום העבודה ובשל העובדה כי גם אם סטטה מתוואי הדרך וחזרה אליו בכוונה להגיע לעבודה, מדובר על זיקה למקום העבודה.

טענות המוסד לביטוח לאומי

ב"כ של המוסד לביטוח לאומי סבר כי מקרה זה אינו עולה כדי פגיעה בעבודה, בשל העובדה  שהייתה סטייה מהמסלול הרגיל בדרך לעבודה ואין מקום להחיל את ההגנה הקבועה בסעיף 80(1) לחוק, למעט בשני מקרים – תפילה והורדת ילד במסגרת חינוכית. עוד טען ב"כ המל"ל כי תכלית הנסיעה של הגברת בעת יציאתה מביתה הייתה להגיע למרפאה ורק לאחר מכן לעבודה, על כן זה מנטרל את העובדה שמדובר בנפגעת בדרך לעבודה. בטח כאשר העצירה סדרך לרופא הייתה משמעותית ולא אינצידנטלית לדרך עצמה ובכך בעצם לא ניתן לרפא את הסטייה גם אם חוזרים לתוואי הדרך הרגיל לעבודה.

טענת הנתבעת

הנתבעת טוענת כי החשיבות היא תכלית הנסיעה, אי לכך, בשל העובדה שבמקרה דנן תכלית הנסיעה הייתה להגיע לעבודה, גם אם הייתה עצירה בדרך ובטח כאשר היא חזרה למסלול הנסיעה הרגיל בדרכה לעבודה.

הכרעת בית הדין הארצי

בית הדין הארצי קבע כי במקרה דנן אין מדובר בתכלית של נסיעה לעבודה אלא בתכלית של נסיעה למרפאה ומהמרפאה לעבודה, נקבע כי בבחינת תאונה שארעה לעובד בדרך לעבודה או בחזרה ממנה בשל "סיכוני הדרך", יש לבחון אם העובד היה במקטע דרך שחל עליו החוק, האם עובד היה בדרך מהמעון לעבודה. במקרה דנן נקבע כי סטיית הנסיעה למקום אחר במקום לעבודה, הינה בגדר מטרה עצמאית נפרדת, כך שלא ניתן לראות את הפגיעה בתאונה בדרך לעבודה.
נשאלת השאלה מה משקלה של המטרה האחרת בעטיה יצא העובד ממעונו, ככל שעוסקים במטרה אינצידנטלית להיותו בדרך לעבודה, הרי שהנטייה תהא לראות בנסיעה כנסיעה אחת, אך ככל שהייתה לו מטרה עצמאית נפרד, אין התאונה תהא בגדרה של תאונת עבודה.
במקרה של הנתבעת דנן נקבע שהסטייה לא הייתה אינצידנטלית להגעה לעבודה.

בפסיקה מהדהדת זו בית הדין הארצי הפך החלטה מאוד ברורה של בית הדין האזורי ופירש את החוק בצורה שונה, על כן, שעה שנפגעתם בדרך לעבודה עליכם לפנות באופן מיידי לעורך דין  העוסק בתחום אשר יידע לנסח את הבקשה להכרה כתאונת עבודה כבר מתחילת ההליך.

ליעוץ ופגישה ראשונית ללא עלות פנה אלינו כבר עתה – 04-8100170